Z Dziennika Książkoholiczki

Strony

  • Strona główna
  • O mnie
  • KSIĄŻKI
  • Kącik serialowy
  • ZESTAWIENIA
  • Kontakt i Współpraca

01 kwietnia

Podsumowanie Marca 2023

Kwiecień rozpoczął się obietnicą pięknej i słonecznej pogody, i mam szczerą nadzieję, że ta obietnica zostanie w najbliższym czasie spełniona. Od końca marca miałam już mniej więcej pomysł na to, co chcę przeczytać w kolejnym miesiącu i jakie ciekawe serialowe produkcje wpadły mi ostatnio w oko (Nocny agent oraz Przed kim uciekamy mamo?). Moja lista czytelnicza zawiera w sobie jak zwykle całkiem sporo pozycji, co mnie bardzo cieszy, tym bardziej, że literatura współczesna ostatnio zajmuje szczególne miejsce na moim Wydziale, a to daje mi możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym). Myślę więc, że kwiecień okaże się bardzo ciekawym pod względem czytelniczym miesiącem! Szczerze mówiąc, w marcu zabrakło mi nieco czasu na przeczytanie wszystkich pozycji z listy, choć i tak uważam, że przeczytałam całkiem sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia rodzinne, dlatego uważam, że mogę być z siebie dumna! Nie przedłużając zatem, zapraszam na podsumowanie marca 2023!

NALEŻY CZYTAĆ PRZY PIOSENCE:

Marzec zdecydowanie należał do kategorii miesiąca z dominacją pozycji osadzonych w kulturze azjatyckiej z motywami amerykańskiego i polskiego thrillera. Nadchodzi chłopiec Han Kang był świetnym otwarciem mojego kolejnego cyklu  azjatyckiej literatury, co oznacza, że niebawem znów szykuje się wpis typu "O trzech książkach, które ostatnio przeczytałam", tym razem z motywami zarówno Korei, jak i Japonii. W minionym miesiącu miałam przyjemność zapoznać się ciekawą pozycją monograficzną, mianowicie Światotwórstwo w fantastyce autorstwa Krzysztofa Maja, która stanowiła punkt wyjścia dyskusji wokół prac magisterskich na seminarium. Pozycja szalenie ciekawa, za to momentami napisana tak zawile, że szczerze przyznaję, iż dotarłam zaledwie do jej połowy. W międzyczasie miałam dość wątpliwą przyjemność ponownego spotkania z twórczością Doroty Masłowskiej i jej Wojny polsko-ruskiej, która mówiąc szczerze bardzo mi się nie spodobała, i utwierdziła mnie w przekonaniu, że z własnej woli na pewno już po jej dzieła nie sięgnę. Przyznaję, sama idea zawarta w tej książce jest zrozumiała, natomiast sposób w jaki została napisana zdecydowanie pozostawia wiele do życzenia. 

Następnie sięgnęłam po Terapię Klaudii Muniak, która niestety okazała się być dla mnie pozycją dość mocno rozczarowującą (ale nie na tyle by spróbować jej twórczości w nowym dystopijnym wydaniu, jestem zdecydowana przeczytać Zgliszcza!). Moje zamiłowanie do psychologii okazało się w tym wypadku nie wystarczające i w zasadzie kwestia poczytalności głównej bohaterki już od kilku pierwszych stron podskórnie wyczuwałam, co się święci (zresztą, miałam rację). Żałuję, że autorka nie stonowała nieco objawów głównej postaci lub chociaż wyciszyła pewne wzorce jej zachowań, wówczas zakończenie nie byłoby aż tak przewidywalne. 

Rozkoszą czytelniczą okazał się być dla mnie Pacjent Jaspera DeWitta, książka, na którą polowałam niemalże od chwili jej premiery! Byłam absolutnie oczarowana tą książką, co ważniejsze w pełni usatysfakcjonowała ona moje psychologiczne zachcianki i literackie miłostki. Jedyne zastrzeżenie, jakie mam, to takie, że zakończenie wydawało mi się urwane w trakcie (najwyraźniej przeczytałam ją zdecydowanie za szybko) i bardzo chciałabym wiedzieć coś więcej o dalszym życiu Parkera. 

Zwieńczeniem marcowych przygód okazała się być iście psychologiczna pozycja, jaką jest Enneagram w działaniu pióra Kathleen V. Hurley we współpracy z Theodore'm E. Dobson'em. Dla mnie, pasjonatki psychologii sięgnięcie po tą pozycję okazało się być strzałem w dziesiątkę! Nie tylko otrzymałam dogłębny opis każdego z dziewięciu typów, ale również pytania, które mogły pomóc w identyfikacji swojego typu (przynajmniej mam już niemal jasność co do swojego typu w triadzie intelektu (typ 6w7), drobne wątpliwości, co do triady instynktu (typ 1w2 lub 9w1) oraz całą gamę możliwości, jeśli chodzi o typ serca (prawdopodobnie typ 2w1). Zatem najprawdopodobniej byłabym typem 1w2-2w1-6w7 (126, Wspierający) lub 2w1-9w1-6w7 (296, Dobry Samarytanin lub 279, Rozjemca). Co jeszcze bardzo mi się spodobało, to zarys historii i rozwoju tej psychologicznej teorii. Zdecydowanie polecam tą pozycję każdemu, kto chciałby przybliżyć sobie teorię enneagramu oraz podjąć próbę zidentyfikowania swojego typu. Na przemian z Enneagramem w działaniu przeczytałam jeszcze Szkołę po japońsku Kumiko Makihary, która bardzo mi się spodobała. Autorka klarownie ukazała różnice kulturowe, głównie amerykańskie i japońskie, także te odnoszące się do sposobów wychowania, jak i edukacji, co więcej, zrobiła to w bardzo ciekawy sposób. Tym samym, w marcu przeczytałam aż 6 pozycji! :)

  • Nadchodzi chłopiec, Han Kang <recenzja zbiorcza w O książkach azjatyckich, które ostatnio przeczytałam>
  • Wojna polsko-ruska pod flagą białoczerwoną, Doroty Masłowskiej
  • Enneagram w działaniu, Kathleen V. Hurley
  • Szkoła po japońsku, Kumiko Makihary <recenzja zbiorcza w O książkach azjatyckich, które ostatnio przeczytałam>
  • Pacjent, Jasper DeWitt <recenzja tutaj>
  • Terapia, Klaudia Muniak <recenzja tutaj>

Na tytuł "Najlepszej Książki Miesiąca" zdecydowanie zasługuje:

  • Pacjent, Jaspera DeWitta
Naprawdę dawno nie czytałam tak wciągającego thrillera medycznego i to już chyba od czasów Pacjentki Alex Michaelides, o której zresztą pisałam na blogu i można ją znaleźć w spisie recenzji. DeWitt słusznie okazał się być nazywany następcą Michaelides, gdyż zarówno sam jego pomysł na powieść, jak również ciekawy styl pisarski sprawiły, że byłam tą powieścią oczarowana. Żałuję jedynie, że powieść tak szybko się skończyła i chętnie pokusiłabym się na kontynuację!

Jeśli czytaliście ten wpis uważnie, to zapewne zauważyliście moje rozczarowanie Wojną polsko-ruską Doroty Masłowskiej, która tym samym idealnie kwalifikuje się do tytułu "Najgorszej Książki Miesiąca".

  • Wojna polsko-ruska pod flagą białoczerwoną, Dorota Masłowska
Za twórczością Masłowskiej nie przepadałam już od momentu, gdy na pierwszym roku studiów przeczytałam jej dramat Między nami dobrze jest. O ile jeszcze sam dramat i sztukę mogłam jeszcze znieść, o tyle zetknięcie się ze stylem niniejszej pisarki na kanwie prozatorskiej okazało się już od pierwszych stron skazane na porażkę. Sposób pisania tej pisarki, jej styl wypowiedzi zdecydowanie do mnie nie przemawiają i raczej wątpię, by kiedyś miało się to zmienić.

CO W KWIETNIU 2023?

Kwiecień oficjalnie już się rozpoczął, co więcej dla mnie z dość mocnym przytupem czytelniczym, przez co mam na myśli oczywiście nowe, czytelnicze plany miesięczne. Wprawdzie kilka pozycji zdążyłam już przeczytać i mam je już za sobą (Zwał Shutego, Kieszonkowy atlas kobiet Sylwii Chutnik oraz Szkołę po japońsku Kumiko Makihary). Jak można zauważyć po liście pozycji zaplanowanych na ten miesiąc, kilka z nich to tytuły o niewielkiej objętości (Guguły Grzegorzowskiej) i niekoniecznie utwory prozatorskie (antologia Zebrało się śliny). Z pomocą aplikacji Focus To Do rozplanowałam sobie czytanie poszczególnych pozycji i mam ogromną nadzieję, że uda mi się je wszystkie przeczytać. Kwiecień zapowiada się więc jako czytelniczy i pracowity miesiąc, czyli w zasadzie miesiąc idealny <3. Wesołych świąt i trzymajcie za mnie czytelnicze kciuki!

 

  1. Fikcja jako możliwość, Anna Łebkowska
  2. Dziewczynka w baśniowym lesie, P.Peju
  3. Oliwer Twist, Charles Dickens
  4. Dziecko salonu, Janusz Korczak
  5. Dzieci ulicy, Janusz Korczak
  6. Dziecko zagubione w rzeczywistości, Alferd Brauner
  7. Dworska tancerka, Shin Kyung-Sook
  8. Guguły, Wioletta Grzegorzowska
  9. Zebrało się śliny. Antologia
  10. Zgliszcza, Klaudia Muniak
  11. Nasze szczęśliwe czasy, Gong Ji-young
  12. Ciemno, prawie noc, Joanna Bator
  13. Prowadź swój pług przez kości umarłych, Olga Tokarczuk
  14. Kieszonkowy atlas kobiet, Sylwia Chutnik
  15. Zwał, Sławomir Shuty.
Czytaj dalej »
on 01 kwietnia 1
Podziel się!
Etykiety
podsumowanie, stosik książkowy, zapowiedź
Nowsze posty
Starsze posty
Nowsze posty Starsze posty Strona główna
Subskrybuj: Posty (Atom)

O AUTORCE

O AUTORCE
26 - letnia Magister Polonistyki-Literaturoznawstwa. Z zamiłowania książkoholiczka, literaturoznawczyni i blogerka, rysowniczka, a także miłośniczka języków obcych i azjatyckich dram. Kto wie, może i w przyszłości także pisarka? Możliwości jest mnóstwo! :) Aktualnie spełnia się dziennikarsko pracując w redakcji WUJ-a oraz redaktorsko współpracując z Wydawnictwami ZNAK oraz Moc Media. Przyszła bibliotekoznawczyni i arteterapeutka, która uczy się języka migowego.

Cytat, określający mnie chyba najlepiej

Cytat, określający mnie chyba najlepiej

TERAZ CZYTAM

TERAZ CZYTAM
Osobliwy dar Vanilii Bourbon

W tym roku chcę przeczytać...

W tym roku chcę przeczytać...
#Wyzwanie LC 2025#

Recenzje/Wpisy planowo

*01.06 - "Opiekunka marzeń", Agnieszka Krawczyk * 01.06 - podsumowanie czytelnicze półrocza 2025 i plany na czerwiec 2025 *02.06 - "Wstawaj Alicja", Dorota Chęć [wieczór] *03.06 - "Żywe serce", Piotr Pawlukiewicz [wieczór] *04.06 - "Studium zatracenia", Ava Reid [wieczór] *05.06 - "Burza", Sunya Mara [wieczór] Następne tytuły wpisów podam niebawem! :)

Znajdź mnie!

  • Lubimy Czytać
  • Strona na facebooku
  • Twitter
  • Instagram

Szukaj na tym blogu

Statystyka

Subskrybuj

Posty
Atom
Posty
Komentarze
Atom
Komentarze

Obserwatorzy

Popularny post

  • Kącik serialowy: Moon Lovers: Scarlet Heart Reyo- magia księżyca
    Tytuł oryginalny:   달의 연인 – 보보경심 려 Tytuł (latynizacja):   Dalui Yeonin – Bobogyungsim Ryeo Tytuł (alternatywny):  Time Slip: Rye...
  • Kącik serialowy: Goblin, Guardian: The Lonely and Great God- potęga przeznaczenia
    Tytuł oryginalny:   도깨비 Tytuł (latynizacja):   Dokkaebi Tytuł (alternatywny):  Goblin: The Lonely and Great God Gatunek:   fantasy, m...
  • "Shinsekai Yori"- Yuusuke Kishi
    tytuł oryginału: 新世界より tłumaczenie: Z Nowego Świata wydawnictwo:  Kōdansha data wydania: 23 stycznia 2008 liczba stron:870 sło...

Archiwum

  • ►  2025 (9)
    • ►  cze 2025 (2)
    • ►  kwi 2025 (1)
    • ►  mar 2025 (4)
    • ►  lut 2025 (2)
  • ►  2024 (11)
    • ►  gru 2024 (1)
    • ►  lis 2024 (1)
    • ►  lip 2024 (1)
    • ►  cze 2024 (1)
    • ►  maj 2024 (2)
    • ►  kwi 2024 (2)
    • ►  mar 2024 (1)
    • ►  sty 2024 (2)
  • ▼  2023 (31)
    • ►  gru 2023 (2)
    • ►  lis 2023 (2)
    • ►  paź 2023 (4)
    • ►  wrz 2023 (3)
    • ►  sie 2023 (3)
    • ►  lip 2023 (3)
    • ►  maj 2023 (2)
    • ▼  kwi 2023 (1)
      • Podsumowanie Marca 2023
    • ►  mar 2023 (5)
    • ►  lut 2023 (5)
    • ►  sty 2023 (1)
  • ►  2022 (46)
    • ►  gru 2022 (5)
    • ►  lis 2022 (4)
    • ►  paź 2022 (4)
    • ►  wrz 2022 (5)
    • ►  sie 2022 (6)
    • ►  lip 2022 (6)
    • ►  cze 2022 (1)
    • ►  maj 2022 (3)
    • ►  kwi 2022 (3)
    • ►  mar 2022 (5)
    • ►  lut 2022 (2)
    • ►  sty 2022 (2)
  • ►  2021 (38)
    • ►  gru 2021 (2)
    • ►  lis 2021 (4)
    • ►  paź 2021 (3)
    • ►  wrz 2021 (3)
    • ►  sie 2021 (4)
    • ►  lip 2021 (4)
    • ►  cze 2021 (1)
    • ►  maj 2021 (2)
    • ►  kwi 2021 (2)
    • ►  mar 2021 (2)
    • ►  lut 2021 (6)
    • ►  sty 2021 (5)
  • ►  2020 (49)
    • ►  gru 2020 (3)
    • ►  lis 2020 (2)
    • ►  paź 2020 (4)
    • ►  wrz 2020 (4)
    • ►  sie 2020 (6)
    • ►  lip 2020 (5)
    • ►  cze 2020 (3)
    • ►  maj 2020 (2)
    • ►  kwi 2020 (5)
    • ►  mar 2020 (5)
    • ►  lut 2020 (6)
    • ►  sty 2020 (4)
  • ►  2019 (66)
    • ►  gru 2019 (6)
    • ►  lis 2019 (4)
    • ►  paź 2019 (5)
    • ►  wrz 2019 (9)
    • ►  sie 2019 (9)
    • ►  lip 2019 (6)
    • ►  cze 2019 (5)
    • ►  maj 2019 (6)
    • ►  kwi 2019 (2)
    • ►  mar 2019 (3)
    • ►  lut 2019 (5)
    • ►  sty 2019 (6)
  • ►  2018 (59)
    • ►  gru 2018 (5)
    • ►  lis 2018 (5)
    • ►  paź 2018 (7)
    • ►  wrz 2018 (9)
    • ►  sie 2018 (7)
    • ►  lip 2018 (3)
    • ►  cze 2018 (8)
    • ►  maj 2018 (2)
    • ►  kwi 2018 (2)
    • ►  mar 2018 (3)
    • ►  lut 2018 (3)
    • ►  sty 2018 (5)
  • ►  2017 (5)
    • ►  gru 2017 (4)
    • ►  lis 2017 (1)

Polecany post

Podsumowanie okresu styczeń-maj 2025 i plany na czerwiec

Napisz do mnie w sprawie recenzji/artykułu/wywiadu :)

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Etykiety

Japonia (13) King (3) Murakami (6) PLOTKARA (3) Zafon (5) anime (3) arabia (1) autobiografia (5) baśnie (22) dla nastolatków (23) drama (5) fantasy (64) historyczne (32) holocaust (1) klasyk (22) klasyka dla nastolatków (11) klasyka dziecięca (2) komedia- czarny humor (12) kultura słowiańska (5) medyczne (5) mit (3) miłość (38) obyczajowe (115) podsumowanie (74) postapo (23) psychologia (30) psychologiczne (47) romans (53) science-fiction (23) stosik książkowy (29) sztuka (4) tag (2) thiller (26) thriller (14) wojna (9) współczesność (100) zapowiedz (27) zwierzęta (3) świat komiksu (1) święta (5)

Prawa Autorskie

Zabraniam kopiowania MOICH tekstów i zdjęć bez uprzedniego zezwolenia.

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych za kradzież tekstów, czy zdjęć bez upoważnienia autora przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2-ch i/grzywnę.

Bardzo proszę o uszanowanie mojej pracy.

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Ⓒ 2018 Z Dziennika Książkoholiczki. Design created with by: Brand & Blogger. All rights reserved.